Lapsikaappaus Haagin sopimuksen ulkopuoliseen maahan
Suomesta ulkomaille kaapattujen lasten palauttaminen takaisin Suomeen on todellinen ihmisoikeusongelma. Erityisen vaikea on Suomesta kaapattujen lasten tilanne Venäjällä ja Pohjois-Afrikassa, sillä näistä maista on virallista tietä lähes mahdotonta saada lapsia palautetuksi.
Vuonna 2010 Haagin sopimuksen ulkopuolisiin maihin tehdyistä kaappauksista neljä kohdistui Venäjälle, kaksi Irakiin, yksi Somaliaan, yksi Sudaniin, yksi Namibiaan, yksi Libanoniin, yksi Jordaniaan ja yksi Iraniin/Japaniin. Näihin maihin kaapattuja lapsia oli yhteensä 15, joskin osa oli kaapattu jo vuosia aiemmin. Vain kaksi lasta palautettiin vuonna 2010. Suuri osa Haagin sopimuksen ulkopuolisiin maihin kaapatuista lapsista jää palauttamatta tai lapsi piilotetaan.
Erityisesti muslimienemmistöiset valtiot ovat lapsikaappausasian kannalta vaikeita, sillä niissä perheoikeudelliset asiat poikkevat huomattavan paljon länsimaisesta käsityksestä. Näistä maista saadaan vain harvoin kaapattuja lapsia palautettua virallista tietä. Jos palauttamisessa onnistutaan, niin se tapahtuu yleensä joko vapaaehtoisesti tai siksi, että kaappaaja palaa lapsensa kanssa takaisin lapsen asuinpaikkavaltioon. Haagin lapsikaappaussopimus oli heinäkuussa 2011 voimassa Suomen ja 78 muun valtion välillä. Muslimienemmistöisistä maista vain Turkki, Turkmenistan, Uzbekistan ja Marokko olivat allekirjoittaneiden joukossa. Lisää islamilaisesta perhekäsityksestä kohdassa "Perheoikeus ja lapsen asema islamissa".
Muslimimaiden kohdalla ei ole siis käytössä sopimusmekanismia, jonka puitteissa lapsen palauttamista voitaisiin vaatia oikeusteitse. Ainoina palauttamista edesauttavina keinoina voidaan muslimimaiden kohdalla käyttää lähinnä sovittelua, diplomatiaa tai esimerkiksi YK:n lapsen oikeuksien sopimukseen (jonka Somaliaa lukuun ottamatta ovat kaikki muslimienemmistöiset maat hyväksyneet) vetoamista, joista Kaapatut Lapset ry:llä ei kuitenkaan ole juurikaan kokemusta. Yhdistyksellä on tiedossa ainoastaan yksi tapaus, jossa muslimimaahan kaapattu lapsi on saatu oikeusteitse palautettua Suomeen. Tällöinkin ratkaisevana tekijänä oli oletettavasti se, että lapsen isä oli Suomessa vankilassa.Muslimienemmistöisten maiden lisäksi Venäjä on vaikea maa lapsikaappauksen kannalta. Venäjä ei kuulu Haagin lapsikaappaussopimukseen, eikä palauta sinne kaapattuja tai piilotettuja lapsia. Venäjällä ei myöskään tunnusteta tai panna täytäntöön ulkomaalaisten tuomioistuinten tekemiä huoltopäätöksiä.
